- Błąd
-
- DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=SELECT MAX(time) FROM jos_vvcounter_logs - DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_vvcounter_logs (time, visits, guests, members, bots) VALUES ( 1696027801, 4, 4, 0, 0 )
- DB function failed with error number 145
Fotorelacja z wernisażu wystawy "Lubelska jesień. Spacerkiem po lesie, parku i sadzie. Powrót do szkoły"
9 listopada 2016 r. w Autorskiej Galerii Hol Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbył się wernisaż wystawy "Lubelska jesień. Spacerkiem po lesie, parku i sadzie. Powrót do szkoły", przygotowanej przez uczniów i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie. Jest to piętnasta już ekspozycja prac plastycznych i rękodzieła stworzona przez młodych Artystów.
W pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną działalność plastyczna stanowi nieocenioną wartość zarówno terapeutyczną, jak i rewalidacyjną. Umożliwia aktywne poznawanie świata, zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami osób niepełnosprawnych. Dla wielu uczniów jest to niekiedy jedyny sposób niewerbalnego porozumiewania się z otoczeniem. Aktywne twórcze działania dają uczniom z niepełnosprawnością intelektualną możliwość wyrażania samych siebie, własnych emocji w sposób akceptowany społecznie, uczą współpracy w zespole, odpowiedzialności, wytrwałości w realizacji zadań, ale przede wszystkim dają poczucie sukcesu. Praca plastyczna zachęca niepełnosprawnych uczniów do zastanawiania się, a tym samym do tworzenia według własnego sposobu postrzegania rzeczywistości, przez co wzbogacają oni swoje wyobrażenia. Malowanie, rysowanie czy lepienie przenosi niepełnosprawnych uczniów w świat kolorów, faktur, kształtów, co uwrażliwia ich na piękno otaczającego świata, a także pobudza ich ciekawość poznawczą.
W kształtowaniu pozytywnej sytuacji wychowawczej, przyjaznej dziecku niepełnosprawnemu, ogromną rolę odgrywa możliwość organizowania wystaw prac naszych uczniów w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Dzięki współpracy z Biblioteką od wielu lat nasi uczniowie mają możliwość aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym i społecznym miasta. Corocznym wernisażom towarzyszy, panująca niezmiennie w tym miejscu, atmosfera ciepła, przyjaźni, akceptacji i bezpieczeństwa. Wystawy te stanowią dla niepełnosprawnych artystów źródło nieocenionych wrażeń i odczuć. Dają im poczucie radości, ale przede wszystkim – dumy z wykonanej pracy.
Tegoroczna wystawa, która nosi tytuł „Lubelska Jesień”, jest wystawą jubileuszową, ponieważ już po raz piętnasty mamy zaszczyt i przyjemność zaprezentować dzieła naszych twórców-artystów w murach Biblioteki. Zgromadzone prace uczniów są przedstawione w trzech blokach tematycznych: „W szkole po wakacjach”, „Spacerkiem po lasach i ogrodach”, „W sadzie”. Każda z nich wydobywa jednostkowe postrzeganie świata, odzwierciedla talent oraz indywidualny styl pracy autorów.
Mamy nadzieję, że cyklicznie organizowane przez nas imprezy pozwalają zapoznać się szerszej publiczności z twórczością osób niepełnosprawnych, umożliwiają choć w części wejście w ich artystyczny świat oraz przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w społeczności lokalnej.
Dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie
Gości wernisażu przywitała Marta Lipińska-Wałdowska – kurator wystawy
W wernisażu wziął udział m.in. Tadeusz Sławecki – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie
Beata Sokołowska – Zastępca Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie - odczytała okolicznościowy adres skierowany do Dyrekcji i pracowników WBP za życzliwość i pomoc przy organizacji wystawy
Podziękowania i własnoręcznie przygotowany upominek dla Tadeusza Sławeckiego – Dyrektora WBP im. H. Łopacińskiego
Podziękowania dla Jacka Wałdowskiego (Pracownia Plastyczna WBP) za przygotowanie wystawy
Magdalena Lakowska – Zastępca Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie
Rozdanie dyplomów autorom prac plastycznych
Wystąpienie Tadeusza Sławeckiego - Dyrektora WBP im. H. Łopacińskiego
Magdalena Lakowska – Zastępca Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie i Kasia odczytały wiersz Marianny Bocian z tomu podarowanego uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie przez Tadeusza Sławeckiego - Dyrektora WBP im. H. Łopacińskiego
Wspólne zwiedzanie wystawy
Fot. Dorota Julianna Mościbrodzka