- Błąd
-
- DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=SELECT MAX(time) FROM jos_vvcounter_logs - DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_vvcounter_logs (time, visits, guests, members, bots) VALUES ( 1680361028, 16, 16, 0, 0 )
- DB function failed with error number 145
Fotorelacja z otwarcia wystawy „Aleksander Edward Kierzkowski. 200. rocznica urodzin”
22 lipca 2016 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie otwarto wystawę „Aleksander Edward Kierzkowski. 200. rocznica urodzin”. Wystawa była prezentowana dzięki inicjatywie i uprzejmości Prezesa Stowarzyszenia Polsko-Kanadyjskich Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsor Jerzego Baryckiego.
Aleksander Edward Kierzkowski - ur. 21 X 1816 roku w Raczycach koło Poznania, zm. 4 VIII 1870 roku w Saint-Ours (prow. Quebeck, Kanada); inżynier, ekonomista, polityk, podpułkownik. Wraz z ojcem Jakubem Filipem Kierzkowskim brał udział w powstaniu listopadowym (1830-31), gdzie uzyskał stopień podporucznika. Następnie wyemigrował do Francji. Uzyskał (1838) dyplom inżyniera budownictwa lądowego i wodnego w Szkole Sztuk i Rzemiosł w Paryżu. W 1841 r. wyjechał do USA, skąd w 1842 r. przeniósł się do prowincji Quebeck w Kanadzie i objął stanowisko pomocnika kwatermistrza generalnego okręgu wojskowego nr 5 w Dolnej Kanadzie. Pracował m.in. przy budowie kanału Beauharnais. Od 1852 roku - jako inicjator, współzałożyciel i jeden z dyrektorów Towarzystwa Rolniczego Dolnej Kanady - przystosowywał rolnictwo kanadyjskie do produkcji wielkotowarowej. Na ten temat opublikował wiele prac, wśród nich kilkakrotnie wydawany podręcznik agrotechniki oraz broszurę o kredycie rolnym, w której spopularyzował polskie rozwiązania. Zaangażował się w politykę, był dwukrotnie wybierany do ciał ustawodawczych, ale wybór ten był za każdym razem kasowany. Dopiero po przyznaniu Kanadzie statusu Dominium Kanady został wybrany (1867) do nowo powołanej Izby Gmin i zasiadał w niej do śmierci. Major (1855), podpułkownik (1862), dowodził 2. Batalionem Milicji w Saint-Hyacinthe. Sprawował również m.in. funkcję Sędziego Pokoju.
Aleksander Edward Kierzkowski - postać ważna dla Polonii i Polski. Wystawa niniejsza została przygotowana z myślą o upamiętnieniu życia i dzieła tego wybitnego Polaka.
Inicjatorem i organizatorem wystawy jest Polish-Canadian Business and Professional Association of Windsor (Kanada). Windsor od roku 2000 jest miastem partnerskim Lublina.
Gości wernisażu przywitał Tadeusz Sławecki – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
W imieniu zebranych gości głos zabrał Andrzej Pruszkowski – Prezydent Lublina
w latach 1998-2006
Jerzy Barycki - Prezes Stowarzyszenia Polsko-Kanadyjskich Biznesmenów
i Profesjonalistów w Windsor
Jerzy Barycki przekazał do zbiorów WBP im. H. Łopacińskiego pamiątkową publikację
Pamiątkowe zdjęcia
Goście wernisażu mieli okazję obejrzeć wystawę „Skarby Biblioteki. Najcenniejsze zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie”, po której oprowadziła Ewa Hadrian – kustosz
i współautorka ekspozycji
Fot. Dorota Julianna Mościbrodzka