- Błąd
-
- DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=SELECT MAX(time) FROM jos_vvcounter_logs - DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_vvcounter_logs (time, visits, guests, members, bots) VALUES ( 1685668983, 16, 15, 0, 1 )
- DB function failed with error number 145
Fotorelacja z XVII Biennale
Współczesnego Ekslibrisu Lubelskiego
28 listopada 2014 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbyło się XVII Biennale Współczesnego Ekslibrisu Lubelskiego zorganizowane przez Lubelskie Towarzystwo Miłośników Książki.
„Na wystawie znajduje się ponad 300 ekslibrisów członków Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki z okresu przedwojennego i po II wojnie światowej. Są różne, małe i duże, czarno-białe i kolorowe.
Wykonane (…) w wielu technikach. Ich twórcami są lubelscy artyści graficy, ale również reprezentujący inne ośrodki, polskie i zagraniczne. Niezwykle to interesujący i ciekawy przegląd lubelskich znaków książkowych z okresu prawie dziewięćdziesięciu lat. Stanowią bardzo szeroką panoramę dynamicznie rozwijającej się grafiki ekslibrisowej.
Znaki są herbami ich właścicieli. Tak jak herb miasta, dobra marka samochodu, wypisane na produktach dostępnych w sklepach firmowe etykietki, jak rozpoznawczy znak firmowy na tytułowych stronach książek wydawnictw (Ossolineum, Biblioteki im. Łopacińskiego, Norbertinum). Niech świadczą o nas.
Znaki książkowe, mówiąc trochę patetycznie, są symbolami: miłości i radości, przyjaźni i pokoju. Miłości, bo wlepione na wewnętrznej stronie okładki egzemplarza świadczą o niezwykłej miłości do książek właściciela księgozbioru . Nadziei, że dzięki ekslibrisowi pamięć o właścicielu jednak przetrwa. Każdy znak na okładce oglądanej książki wzbudza przyjazne uczucia wobec woluminu nim oznaczonego i też świadczy o wysokim stopniu uczuć przyjaznych między posiadaczem znaku i jego wykonawcą. Wzbudza naszą radość z jego posiadania. Czy nie łagodzi obyczajów i zapędów walecznych zachowań? Co może się w świecie wydarzyć? Niemal wszystko i w każdym momencie. Nic nie jest nam dane na zawsze. Spójrzmy za nasze rogatki na wschód prowadzące, posłuchajmy medialnych donosów, wsłuchajmy się w głosy ludzi, których dotknęły bomby, które zabiły ich bliskich, z rodziny najbliższych, cały dobytek.
Niech te znaki na okładkach naszych książek sprzyjają obyczajom, kontaktom, dobrym czy poprawnym stosunkom międzyludzkim, przyjaźni”.
Al. Leszek Gzella
fragment wstępu do publikacji
Ekslibrisy dla członków Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki, Lublin 2014
Zofia Ciuruś – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego
i prof. dr hab. Jan Lewandowski
Gości wernisażu przywitał dr Grzegorz Figiel – Zastępca Dyrektora WBP
ds. Merytorycznych.
Wystąpienie dra Zbigniewa Jóźwika – Zastępcy Prezesa
Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki
Dr Zbigniew Jóźwik i Andrzej Kot
Dr Zbigniew Jóźwik, Andrzej Kot i Jerzy B. Sprawka
Fot. Dorota Julianna Mościbrodzka