- Błąd
-
- DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=SELECT MAX(time) FROM jos_vvcounter_logs - DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_vvcounter_logs (time, visits, guests, members, bots) VALUES ( 1685674334, 18, 18, 0, 0 )
- DB function failed with error number 145
Fotorelacja z wernisażu wystawy BAŚNIOWY ŚWIAT W ILUSTRACJACH JANUSZA TOWPIKA
4 lipca 2014 r. w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbył się wernisaż wystawy BAŚNIOWY ŚWIAT W ILUSTRACJACH JANUSZA TOWPIKA. Wystawę objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman.
JANUSZ TOWPIK (1934-1981) – artysta plastyk, ilustrator książek i atlasów przyrodniczych, animalista.
Urodził się 18 lipca 1934 roku w Cieszynie, całe życie był jednak związany z Warszawą. W 1959 r. uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Malarstwo studiował jako wolny słuchacz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Michała Byliny. W 1962 r. na podstawie złożonych prac został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Od tego roku przez blisko 15 lat był asystentem, a następnie wykładowcą w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 70. współpracował z warszawskim Ogrodem Zoologicznym, gdzie stworzył archiwum ikonograficzne, a także prowadził koło plastyczne dla dzieci, jedno z pierwszych tego typu w Europie.
Od początku lat 60. ilustrował ksiązki popularnonaukowe, podręczniki i atlasy przyrodnicze, ale przed wszystkim był autorem ilustracji do około 30 książek dla dzieci i młodzieży oraz kilkunastu bajek na diaskop. Współpracował z takimi czasopismami jak „Łowca Polski”, „Płomyk” czy „Przyroda Polska”.
Projektował także małe formy graficzne, m.in. znaczki pocztowe, pocztówki, exlibrisy, logotypy czy etykiety zapałczane. Był autorem niezliczonej ilości szkiców i rysunków, dla których nieustającym źródłem inspiracji była polska przyroda. Był znawcą i miłośnikiem koni.
Brał udział w licznych konkursach i wystawach. Jego ostatnimi pracami był cykl nagrodzonych projektów gobelinów o tematyce myśliwskiej oraz zaprojektowana w oparciu o podobne motywy seria intarsji.
Paweł Znamierowski (Pracownia Plastyczna WBP) przywitał gości wernisażu i omówił ekspozycję
Barbara Towpik-Roszkiewicz - córka Janusza Towpika
Zofia Ciuruś – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, Marta Tomasik – kurator ekspozycji, Barbara Towpik-Roszkiewicz, Edward Towpik i Paweł Znamierowski
O Januszu Towpiku mówili: Barbara Towpik-Roszkiewicz …
...oraz Edward Towpik
Podziękowania dla Barbary Towpik-Roszkiewicz oraz Marty Tomasik – kustosza ekspozycji
Profesor Jan Gurba – Prezes Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki i Edward Towpik
Barbara Towpik-Roszkiewicz i Elżbieta Korczak-Idzińska – córki Artysty
Barbara Towpik-Roszkiewicz i red. Zbigniew Fronczek
Członkowie Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki
Andrzej Zdunek – Prezes Towarzystwa Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, dr Grzegorz Figiel – Zastępca Dyrektora WBP ds. Merytorycznych i Jacek Wałdowski (Pracownia Plastyczna)
Wpisy do księgi pamiątkowej Biblioteki
Fot. Dorota Julianna Mościbrodzka