- Błąd
-
- DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=SELECT MAX(time) FROM jos_vvcounter_logs - DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_vvcounter_logs (time, visits, guests, members, bots) VALUES ( 1685671972, 11, 9, 0, 2 )
- DB function failed with error number 145
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie
serdecznie zaprasza na wystawę
DZIECI W OBIEKTYWIE
wystawa fotografii z lat 1871-1992
ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
AutorskaGaleriaHol
Lublin, ul. Narutowicza 4
Któż z nas nie wspomina z nostalgią dzieciństwa? Beztroskiej zabawy w piaskownicy, okupionej licznymi siniakami i zadrapaniami nauki jazdy na rowerze (ale co tam, wszak każdy był zdeterminowany, żeby nabyć tę umiejętność) czy wreszcie pełnych przygód „wakacji na starej farmie”, gdzie na ukochane wnuczęta czekali stęsknieni dziadkowie... Kto nie wraca pamięcią do niezastąpionych towarzyszy dziecięcych zabaw: konia na biegunach, pluszowego misia czy ulubionej lalki? Być może nadal spoczywają one w pokrytym pajęczyną kufrze na strychu rodzinnego domu…
Drodzy Państwo! W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka postanowiłyśmy zabrać Was w sentymentalną podróż w czasie i przestrzeni. Mamy nadzieję, że stanie się ona impulsem do sięgnięcia po album z rodzinnymi fotografiami i... przeszukania strychu.
Ekspozycja składa się z 225 obiektów. Najstarszy, fotografia Marii Karoliny Łopacińskiej, stryjecznej siostry patrona naszej Biblioteki został wykonany w 1871 r. w atelier w Bazylei, zaś najnowszy – [Wielka wyprawa] autorstwa Ludwika Wacławczyka – w 1992 r. w Okrzei.
Spośród zdjęć eksponowanych w gablotach na uwagę zasługuje kolekcja portretów uczniów Gimnazjum Męskiego Lubelskiego z lat 1904-1914. W większości zostały one wykonane w renomowanych lubelskich pracowniach (m.in. „A. Stepanoff” i „Zofia”). Pięknie prezentują się także fotografie z rodzinnych albumów: ostatniego wojewody lubelskiego w okresie II RP – Jerzego Albina de Tramecourta oraz znanego lubelskiego malarza, grafika, publicysty, bibliofila i kolekcjonera – Wiktora Hermogenesa Ziółkowskiego. Na uwagę zasługuje również portret Haliny Kwaśniewskiej, który powstał w atelier Ludwika Hartwiga.
Wśród obiektów, które znalazły się w fotoramach licznie reprezentowane są prace: Andrzeja Bąka, Janusza Cyfrowicza, Jacentego Drozda, Czesława Herdy, Piotra Maciuka i Matyldy Wełny. Autorem fotografii figurującej na tytułowej planszy, wykonanej w 1975 r. we wsi Ciechanki, jest Jan Magierski. To właśnie zdjęcie, wraz z fotografiami przedstawiającymi dziewczynkę z koralami na szyi Czesława Herdy oraz rodzinę Dubieleckich, stało się inspiracją do stworzenia tej wystawy.
Wszystkie prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów naszej Biblioteki.
Ekspozycję przygotowały: Anna Pachocka i Katarzyna Podkowińska (Dział Zbiorów Specjalnych).
Wystawa - dostępna w godzinach pracy Biblioteki
- będzie czynna do 28 czerwca.
Wstęp wolny. Zapraszamy!