- Błąd
-
- DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=SELECT MAX(time) FROM jos_vvcounter_logs - DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_vvcounter_logs (time, visits, guests, members, bots) VALUES ( 1685673886, 11, 11, 0, 0 )
- DB function failed with error number 145
Fotorelacja z wernisażu wystawy rysunku ŚLAD Marleny Makiel-Hędrzak
Marlena Makiel-Hędrzak - urodzona w 1968 roku w Krośnie. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom w pracowni rysunku prof. Stanisława Góreckiego w 1995 roku. Od roku 1996 pracuje w Zakładzie Rysunku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Działalność artystyczna w zakresie rysunku, malarstwa i grafiki. Prezentowała swoje prace na kilkunastu wystawach indywidualnych, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą. Uczestniczka plenerów i sympozjów ogólno-polskich i międzynarodowych. Autorka tomu poezji Linia (Kraków 2000) i wielu tekstów o sztuce, publikowanych w katalogach wystaw i pismach naukowych. Laureatka kilku nagród i wyróżnień za twórczość plastyczną.
Wybrane wystawy indywidualne: Peryferie Czasu, Biblioteka Muzyczna, Rzeszów (1999); W atelier czasu, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie; Alegorie światła, Muzeum Historyczne w Sanoku (2001); Wokół człowieka, Muzeum Historyczne Pałac w Dukli (2002); Patrzenie, Dwór Karwacjanów, Gorlice (2003); Figury czasu, atrybuty pamięci, Galeria Bałucka, Łódź (2004); Rysunek, Galeria Zamkowa w Przemyślu (2005); Poza błękitem, Miejska Galeria Sztuki, Zakopane; Śródmiejski Ośrodek Kultury, Kraków (2007); Dotyk światła, Miejski Dom Kultury, Jasło (2008); Rysunek, BWA Sandomierz (2009); Rysunek, Galeria ZPAP w Opolu (2010); Zwierciadło człowieka, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (2011), Cienie, Biblioteka im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku (2012), Rysunek i malarstwo, Opactwo Benedyktynów, Jarosław (2013).
Świat Marleny Makiel-Hędrzak składa się przede wszystkim z przestrzeni i przedmiotów, wydaje się, że fascynuje ją niezwykle mocno przestrzeń nieograniczona, a w niej człowiek i rzecz, czy raczej znikomość człowieka i – niepoddająca się zbyt łatwo przemijaniu – żywotność przedmiotu. Jej obrazy, utrzymane w różnych tonacjach szarości, rzadko rozjaśniane łamiącym tę szarość kolorem – uświadamiają, jak wiele jest odcieni w tylko pozornej monotonii. Jeśli potraktować ten dominujący kolor w jej obrazach jako metaforę świata i człowieka, jego życia, okazuje się, że niezwykle barwny to świat, a i życie z tej perspektywy jawi się niezwykle różnorodne. Jest w jej rysunku szczególna powściągliwość formy, gdyby przełożyć to na język poezji, można by powiedzieć, że bardziej interesuje ją pauza między słowami niż samo słowo. Pauza, milczenie w jej rysunkach zdają się wypełniać płaszczyznę obrazu – często pojawiają się tylko pojedyncze przedmioty i postacie, ich kontury, głowa dziecka, zarys postaci, fragment budowli, muszla, ryba, drzewo, klucz – dając możliwość spotkania z drugim, miejsce i czas temu spotkaniu, pozwalają wypełnić ją znaczeniami.
Alicja Jakubowska-Ożóg (wstęp do katalogu)
Powitanie gości - Marlena Makiel-Hędrzak i Janusz Hędrzak z synem
Gości wernisażu przywitał dr Grzegorz Figiel – Zastępca Dyrektora WBP ds. Merytorycznych
Wystąpienie Marleny Makiel-Hędrzak
Podziękowania w imieniu Dyrekcji Biblioteki
Marlena Makiel-Hędrzak, Wojciech Mendzelewski i Grzegorz Figiel
Wpis do księgi pamiątkowej Biblioteki
Marlena Makiel-Hędrzak i Grzegorz Kopacz
Fot. Paweł D. Znamierowski