- Błąd
-
- DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=SELECT MAX(time) FROM jos_vvcounter_logs - DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_vvcounter_logs (time, visits, guests, members, bots) VALUES ( 1685668195, 14, 13, 0, 1 )
- DB function failed with error number 145
Fotorelacja z wernisażu wystawy
„Polskie Gwiazdy pod Krzyżem Południa.
Polskie dziedzictwo w Australii
w latach 1788-1918”
4 lutego 2014 r. w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie odbył się wernisaż wystawy „Polskie Gwiazdy pod Krzyżem Południa. Polskie dziedzictwo w Australii w latach 1788-1918”. Autorem i kuratorem ekspozycji jest Jolanta Tomira Wolska.
Otwarcie wystawy wzbogaciła prezentacja książki 28 bajek aborygeńskich. Ze zdjęciami dzieci z Krainy Snów w opracowaniu Jolanty T. Wolskiej.
Wystawa „Polskie Gwiazdy pod Krzyżem Południa. Polskie dziedzictwo w Australii w latach 1788 do 1918” przedstawia w niezwykle interesujący sposób bogatą historię polskiej emigracji do Australii, ukazuje obszerny wkład, jaki wnieśli Polacy w historię Australii i dzieje polskiego osadnictwa w Australii do 1918 roku. Prezentuje sylwetki wybitnych Polaków, m.in. Edmunda Strzeleckiego, Władysława Zamoyskiego i Bronisława Malinowskiego. Wystawa oddaje hołd tym Polakom, którzy w pionierskich warunkach współtworzyli nowo powstające australijskie państwo, a jednocześnie działali na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki temu polscy osadnicy zyskali przychylność mieszkańców i władz Australii dla gnębionej przez zaborców ojczyzny. Wystawa stanowi wymierny wkład w rozwijanie i umacnianie wielostronnych stosunków australijsko-polskich. Ekspozycja przyczynia się ponadto w znaczący sposób do pogłębienia wiedzy o Australii oraz pomaga w rozwoju dwustronnej wymiany handlowej, kulturalnej oraz turystyki.
Wystawa „Polskie Gwiazdy pod Krzyżem Południa” miała premierę w lutym 2009 roku w Domu Polonii w Warszawie, prezentowana była ponadto m.in. w lipcu 2011 roku w Domu Polonii Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Rzeszowie.
Jolanta T. Wolska urodziła się w Łodzi, od roku 1960 zamieszkuje w Australii. Dziennikarka, pisarka, tłumaczka, konsultantka ds. public relations i małego biznesu. Studiowała politykę, ekonomię i filozofię oraz PR. Pełni obowiązki Sędziego Pokoju na Stan Wiktoria.
W Polsce współpracuje z „The Warsaw Voice”, z wieloma instytucjami publicznymi i pozarządowymi oraz przedsiębiorstwami. Pisze i tłumaczy, przełożyła m.in. książkę Elżbiety Dzikowskiej Uśmiech świata, opracowała i opublikowała książkę 28 bajek aborygeńskich. Ze zdjęciami dzieci z Krainy Snów (bajki ilustrowane są czarno-białymi fotografiami aborygeńskich dzieci, zrobionymi pod koniec XIX i na początku XX wieku). Jest autorką wielu wystaw w Australiii w Polsce,m.in.wystawy na tematPolaków w Australii „Orły w krainie kangurów.” (eksponowana m.in. w Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” – Dom Polonii w Pułtusku, w gmachu Senatu RP oraz w Bibliotece Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu). Zorganizowała też wystawę sztuki aborygeńskiej „Czas Stworzenia” w warszawskiej Green Gallery.
Jolanta T. Wolska przez lata była aktywną działaczką polonijną, prężnie działała społecznie, wieloletnia wiceprezes ds. lobbingu i promocji naczelnych organizacji w Australii.
Za swoją działalność na rzecz Polski i australijskiej Polonii została uhonorowana przez władze australijskie Orderem Australii, a przez Rzeczpospolitą Polską Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.
Jolanta T. Wolska w rozmowie z Moniką Sawką-Łuczkiewicz (TVP Lublin)
Jolanta T. Wolska i Zofii Ciuruś – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego
Jolanta T. Wolska, Zofia Ciuruś – Dyrektor WBP i Grzegorz Figiel – Zastępca Dyrektora WBP ds. Merytorycznych
Zofia Ciuruś i Ryszard Gajewski - Doradca Prezydenta Miasta Lublin ds. współpracy ze Wschodem i Polonią, Prezes Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska
Gości wernisażu przywitał Grzegorz Figiel – Zastępca Dyrektora WBP ds. Merytorycznych
Wystąpienie Jolanty T. Wolskiej
Głos zabrał Robert Dul, oceanista i badacz kultur polinezyjskich, autor wstępu do książki 28 bajek aborygeńskich
Wpis do księgi pamiątkowej Zbiorów Specjalnych – Elżbieta Kurpińska
(Kierownik Zbiorów Specjalnych) i Jolanta Wolska
Ryszard Gajewski i Tadeusz Sobieszek
Jolanta T. Wolska i dr Maria Przeszlakowska
Zofia Ciuruś i Robert Dul
Red. Al. Leszek Gzella i dr Zdzisław Bieleń
Wpis do pamiątkowej księgi wystawy Jolanty Tomiry Wolskiej
Relację z wernisażu można obejrzeć na stronie TVP Lublin.
Fot. Paweł D. Znamierowski