- Błąd
-
- DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=SELECT MAX(time) FROM jos_vvcounter_logs - DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_vvcounter_logs (time, visits, guests, members, bots) VALUES ( 1685672412, 8, 7, 0, 1 )
- DB function failed with error number 145
Fotorelacja z promocji ksiązki dr hab. Agaty Mirek, prof. KUL „Trudne lata. Wielkie dni. Zakony żeńskie
w PRL”
22 października w Czytelni Naukowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie odbyła się promocja ksiązki dr hab. Agaty Mirek, prof. KUL „Trudne lata. Wielkie dni. Zakony żeńskie w PRL”.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Trudne lata. Wielkie dni. Zakony żeńskie w PRL”.
Dr hab. Agata Mirek, prof. KUL (urodzona w 1970 roku w Olkuszu) ukończyła studia historyczne w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 2001 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na Uniwersytecie Stefana Kard. Wyszyńskiego w Warszawie, a w 2009 roku stopień doktora habilitowanego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Od 2003 roku jest pracownikiem Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL. Specjalizuje się w historii najnowszej kościoła w Polsce, a także historii kobiet. Należy do Towarzystwa Naukowego KUL, Komisji Historii Kobiet przy PAN, bierz udział w pracach Biura Historycznego przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.
Autorka licznych artykułów i książek dotyczących najnowszej historii Kościoła w Polsce, m.in. "Zgromadzenie Córek Maryi Niepokalanej w latach 1891-1962" (2002), "Atlas żeńskiego ruchu zakonnego na ziemiach polskich w XIX i XX wieku (2007), „Siostry zakonne w obozach pracy w PRL w latach 1954-1956” (2009), za którą otrzymała nagrodę jury i nagrodę czytelników w konkursie na Książkę Historyczną Roku 2009.
Polsko-angielskie wydanie książki "Trudne lata. Wielkie dni. Zakony żeńskie w PRL" (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydawnictwo APOSTOLICUM, Lublin - Ząbki, 2015) przybliża trudne, czasem nawet heroiczne życie żeńskich wspólnot zakonnych w Polsce Ludowej. Poprzez kolejne odsłony, rok po roku, ukazuje udział zakonnic w tworzeniu historii Kościoła katolickiego i społeczeństwa w warunkach państwa totalitarnego w latach 1945-1989. Chronologiczny układ spełnia to rolę symboliczną, w każdym roku przedstawiono jeden aspekt z życia sióstr zakonnych, który nierzadko był obecny w ich codziennej posłudze prze cały kres PRL. Ukazano represyjną politykę władz i spychanie sióstr zakonnych na margines życia społecznego, a także zmagania zakonnic z ówczesną rzeczywistością, ich codzienne życie i pracę oraz zaangażowanie w wielkie wydarzenia z życia Kościoła i narodu.
Wystawa „Trudne lata. Wielkie dni. Zakony żeńskie w PRL”
Wystawa przybliża politykę wyznaniową władz Polski Ludowej wobec żeńskich wspólnot zakonnych w latach 1945-1989. Ukazuje represyjne działania komunistycznych władz i spychanie sióstr zakonnych na margines życia społecznego, a także zmagania zakonnic z ówczesną rzeczywistością, ich codzienne życie i pracę oraz zaangażowanie w wielkie wydarzenia z życia Kościoła i narodu. Nie jest ona kalendarium życia zakonnego, chronologiczny układ spełnia rolę symboliczną.
Na 25 planszach zaprezentowano dokumenty i fotografie ze zbiorów 19 archiwów żeńskich wspólnot zakonnych oraz Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i Archiwum Akt Nowych. Scenariusz wystawy przygotowały dr hab. Agata Mirek (KUL) i dr Łucja Marek (IPN).
Wystawa została zorganizowana przez Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II; Instytut Pamięci Narodowej Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Katowicach oraz Biuro Historyczne przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.
Spotkanie prowadziła Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji)
Dr hab. Agata Mirek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)
W spotkaniu wziął udział m.in. prof. Jan Gurba
Dr Grzegorz Pelica i Jerzy B. Sprawka
Fragment wystawy „Trudne lata. Wielkie dni. Zakony żeńskie w PRL”
Pytania i dyskusja
Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Trudne lata. Wielkie dni. Zakony żeńskie
w PRL”
Fot. Dorota Julianna Mościbrodzka