- Błąd
-
- DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=SELECT MAX(time) FROM jos_vvcounter_logs - DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_vvcounter_logs (time, visits, guests, members, bots) VALUES ( 1680356720, 19, 19, 0, 0 )
- DB function failed with error number 145
Fotorelacja z XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki
w WBP
W dniach 17-23 września 2016 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego odbyły się projekty przygotowane w ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Tegoroczna edycja imprezy odbyła się pod hasłem „Nauka źródłem inspiracji”. Tegorocznej edycji Festiwalu przewodniczył Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.
18 września na Arenie Lublin odbył się Lubelski Piknik Naukowy. Na stoisku piknikowym WBP zaprezentowano publikacje wydawane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (książki, czasopisma, informatory), zachęcano do korzystania ze zbiorów i usług WBP. Była ponadto możliwość udziału w konkursie wiedzy nt. historii i współczesności Biblioteki "Co Ty wiesz o Bibliotece Łopacińskiego, czyli w przededniu 110-lecia lubelskiej Książnicy". Nie zabrakło nagród książkowych i ekslibrisów WBP z pamiątkową pieczęcią. Projekt zrealizowały: Beata Chanaj (Kierownik projektu), Joanna Gładysz, Małgorzata Ścirka i Piotr Pilipczuk (Dział Zakupu i Dystrybucji), oraz Ewa Hadrian i Agnieszka Sitko (Dział Informacji i Promocji)
19 września zrealizowany został projekt „Kosmos w zasięgu ręki, czyli Dzień Technik Satelitarnych w Bibliotece”. Projekt przygotował Tadeusz Sławecki – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
Celem projektu, przygotowanego we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, było upowszechnienie wiedzy o technikach satelitarnych oraz korzyściach płynących z ich zastosowania, przekonanie się, że w obecnej dobie rozwoju techniki Kosmos jest w zasięgu ręki. W ramach Dnia Technik Satelitarnych zaprosiliśmy na demonstracje sprzętów, które służą do eksploracji Księżyca oraz innych planet. Podczas Dnia Technik Satelitarnych można było wysłuchać prelekcji pracowników Centrum Badań Kosmicznych PAN, wzbogaconych prezentacjami wizualnymi. Współcześnie to techniki satelitarne są siłą napędzająca rozwój cywilizacyjny i gospodarczy, dlatego też przedstawiono wykorzystanie technologii kosmicznych w gospodarce, obronności i życiu codziennym człowieka (m.in. telewizja satelitarna, telefonia komórkowa, Internet), a także plany w zakresie badania przestrzeni kosmicznej i rozwoju inżynierii satelitarnej.
Pracownicy Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk zaprosili na wykłady: "Galileo i inne systemy nawigacji satelitarnej: zasada działania i zastosowania" - dr inż. Anna Foks-Ryznar i "Techniki satelitarne w zarządzaniu kryzysowym i ratownictwie" - mgr Marta Milczarek.
Pracownicy CBK PAN zaprezentowali ponadto makietę satelity Brite-PL oraz penetratratory przeznaczone do pracy w ramach różnych misji kosmicznych: zaprojektowane i wykonane w CBK PAN urządzenie KRET (należy do grupy samowbijających się penetratorów kosmicznych), nowy penetrator HEEP (kilkukrotnie mocniejszy od swoich poprzedników o napędzie elektromagnetycznym), unikatowy penetrator geologiczny CHOMIK oraz penetrator MUPUS (zaprojektowany i wykonany dla międzynarodowej misji ROSETTA). Uczestnicy Dnia Technik Satelitarnych mogli ponadto zwiedzić wystawę "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych" przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i eksponowaną w Bibliotece.
Prof. dr hab. Zbigniew Kłos – Przewodniczący Prezydium Rady Naukowej Centrum Badań Kosmicznych PAN w rozmowie z red. Kingą Szymanek (Polskie Radio Lublin) (wypowiedź do odsłuchania http://moje.radio.lublin.pl/lubelski-festiwal-nauki-rowniez-w-zamosciu-i-pulawach.html )
Gości Dnia Technik Satelitarnych przywitał Tadeusz Sławecki – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie – Kierownik projektu
W spotkaniu wzięli udział m.in.: Andrzej Zdunek – Prezes Towarzystwa Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz płk Marian Wojtas, dr Marian Butkiewicz - Dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr Janusz Stochlak, dr Maria Przeszlakowska
Halina Drozd – Dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie
Halina Drozd – Dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Tadeusz Sławecki – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego oraz dr Grzegorz Figiel – Zastępca Dyrektora WBP ds. Merytorycznych
Prof. dr hab. Zbigniew Kłos z Centrum Badań Kosmicznych PAN
"Galileo i inne systemy nawigacji satelitarnej: zasada działania i zastosowania" – prezentacja dr inż. Anny Foks-Ryznar z Centrum Badań Kosmicznych PAN
"Techniki satelitarne w zarządzaniu kryzysowym i ratownictwie" – prezentacja mgr Marty Milczarek z Centrum Badań Kosmicznych PAN
W Galerii Biblioteki zaprezentowano makietę satelity Brite-PL oraz penetratratory przeznaczone do pracy w ramach różnych misji kosmicznych. Działanie i konstrukcję urządzeń przybliżyła mgr inż. Agata Nicolau-Kuklińska. Dzięki uprzejmości Centrum Badań Kosmicznych PAN eksponaty można będzie oglądać w Galerii Biblioteki do 26 września br.
W dyskusji wziął udział prof. dr hab. Zbigniew Kłos z Centrum Badań Kosmicznych PAN
Tadeusz Sławecki - Dyrektor WBP im. H. Łopacińskiego, Kierownik projektu
W ramach tegorocznego Festiwalu Nauki można było zwiedzać ekspozycję „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”. Projekt zrealizowali: Marta Tomasik (kierownik Projektu, współpraca - Krzysztof Chachaj
21 września Tadeusz Sławecki – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprosił widzów programu Poranek między Wisłą i Bugiem w TVP Lublin do udziału w wydarzeniach zaplanowanych w ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki (materiał do obejrzenia od 00:40:00).
21 września zrealizowany został projekt „W przedwojennym Nałęczowie z Wiesławą Bancarzewską (wokół powieści Powrót do Nałęczowa)”. Projekt zrealizowała dr Agnieszka Prymak-Sawic (Dział Bibliografii Lubelszczyzny i Wiedzy o Regionie)
Gości spotkania przywitała Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji) – Koordynator XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki w WBP
Dr Agnieszka Prymak-Sawic
Udział w spotkaniu i dyskusji wzięła m.in. dr Maria Józefacka
23 września odbył się wykład "Echa sporów z husytami w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie: Traktat przeciwko wiarołomstwu pewnych Czechów pióra Hilarego z Litoměřic Strasburg, 1485)". Projekt zrealizował dr Wojciech Michalski (Dział Naukowo-Wydawniczy WBP)
Jednym z ciekawszych inkunabułów w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie jest Traktat przeciwko wiarołomstwu pewnych Czechów (Tractatus contra perfidiam aliquorum Bohemorum). Jego autor – Hilary z Litoměřic był zarządcą arcybiskupstwa praskiego w latach 60-tych XV w. oraz czołowym katolickim polemistą w sporze z husytami, który rozgorzał ponownie za panowania króla Jerzego z Podiebradów (1458–1471).
Celem prelekcji było przedstawienie historycznego i kulturowego podłoża, na którym powstało dzieło Hilarego z Litoměřic znajdujące się dziś w Lublinie. Jak wyglądały dzieje husytyzmu w Czechach – zwłaszcza w II połowie XV w. i jaką rolę w ówczesnym konflikcie religijnym odegrał Hilary? Czego dotyczyły zarzuty wysunięte w jego traktacie przeciwko odstępcom od katolicyzmu? Jaką drogę przebył egzemplarz Traktatu w posiadaniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego by trafić w końcu do zbiorów tej książnicy?
Dr Wojciech Michalski
21 i 23 września zrealizowany został projekt „Geologia – co to takiego?”. Zajęcia, zorganizowane przy współpracy z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lublinie - Ośrodkiem Zamiejscowym w Lubartowie, prowadziła Maria Straka. Zajęcia obejmowały prezentację na temat geologii, pokazy sprzętu, którym posługuje się geolog, a także pokaz skamieniałości. Projekt zrealizowała Małgorzata Setnik (Oddział dla Dzieci WBP).
Fot. Dorota Julianna Mościbrodzka, Ewa Hadrian, Dariusz Czerwiński