- Błąd
-
- DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=SELECT MAX(time) FROM jos_vvcounter_logs - DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_vvcounter_logs (time, visits, guests, members, bots) VALUES ( 1686007066, 18, 18, 0, 0 )
- DB function failed with error number 145
VIII Lubelskie Targi Książki - fotorelacja
W dniach 13-14 czerwca 2014 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbyły się VIII Lubelskie Targi Książki.
Ideą Targów jest promocja wydawców (firm wydawniczych, poligraficznych, multimedialnych, stowarzyszeń, fundacji, instytucji kultury i osób prywatnych) oraz twórców Lublina i Lubelszczyzny, prezentacja bieżącego dorobku wydawniczego regionu lubelskiego szerokiemu kręgowi odbiorców, wymiana doświadczeń z zakresu działalności edytorskiej, prezentacja twórców z regionu.

Patronat medialny :
W przeddzień VIII Lubelskich Targów Książki, 12 czerwca o godz. 19.00 w Galerii Biblioteki, odbyła się promocja tomiku wierszy Anny Fornal tu i tam (Lublin, Norbertinum, 2014). Imprezę prowadził Waldemar Michalski. Ilustracja muzyczna: Paweł Odorowicz, gościnnie wystąpili: Borys Somerschaf i Kuba Niedoborem.
Anna Fornal jest z wykształcenia muzykiem, nauczycielką gry na fortepianie, absolwentką kieleckiej Średniej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego, dyplomantką Centralnego Ośrodka Pedagogicznego Szkolnictwa Artystycznego w Warszawie. Od 1977 do 1995 r. pracowała w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Z chwilą przejścia na emeryturę w 1995 r. zainicjowała powołanie Stowarzyszenia W STRONĘ SZTUKI, zostając jego prezesem. Stowarzyszenie jest jedyną na Lubelszczyźnie organizacją pozarządową wszechstronnie zaangażowaną w rozwój i promocję młodzieży utalentowanej artystycznie. Jest scenarzystką i realizatorką koncertów, w których wystąpiło około pięciu tysięcy młodych muzyków oraz poeci i recytatorzy. Organizuje ekspozycje prac plastycznych dzieci i młodzieży. W Bibliotece Muzycznej Stowarzyszenia ukazują się utwory młodych kompozytorów; w Bibliotece Literackiej - tomiki poezji.
13 czerwca o godz. 10.00 i 12.00 w Oddziale dla Dzieci odbyły sięwarsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci Wszystko o książce, czyli przygody Dydka i Majki. Warsztaty przygotowała i prowadziła Małgorzata Setnik (Dział Udostępniania)
Uroczyste otwarcie VIII Lubelskich Targów Książki miało miejsce
13 czerwca 2014 r. o godz. 11.00.
Gości przywitał dr Grzegorz Figiel – Zastępca Dyrektora WBP ds. Merytorycznych
Laureatami Wawrzynu Pawła Konrada zostały:
W kategorii Lublin – wydawnictwo monograficzne: publikacja Krwawa Środa. 3 listopada 1943 w pamięci świadków, wydana przez Państwowe Muzeum na Majdanku.
W kategorii Lubelszczyzna – wydawnictwo monograficzne: Ostatni Pan na Bychawie. Antoni Budny (1861-1943). Książka Moniki Głazik, wydana przez Bychawskie Towarzystwo Regionalne.
W kategorii Lubelszczyzna – wydawnictwo albumowe: Renesans lubelski. Album wydany przez Wydawnictwo Boni Libri Leszek Dulik.
W kategorii Publikacje wydane przez biblioteki województwa lubelskiego: Listy z Kaukazu. Nałęczowski epizod rodziny Malewskich. Książka Janiny Babinicz-Wituckiej wydana przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Faustyny Morzyckiej w Nałęczowie.
W czasie uroczystości otwarcia VIII Lubelskich targów Książki wręczono także Białego Papirusa Darczyńcom Biblioteki. Wyróżnienie otrzymali: Anna Marchewa, Anna i Leon Boguccy, prof. Jan Buraczyński oraz Henryk Wójcik.
Ideę Białego Papirusa przybliżył Andrzej Zdunek – Prezes Towarzystwa Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego
O 13.00 w Czytelni Zbiorów Specjalnych odbyła się promocja ksiązki Izy Pastuszko Architektura Dzielnicy Uniwersyteckiej w Lublinie
(Lublin, Wydawnictwo UMCS, 2013)
Iza Pastuszko — prawnik i historyk sztuki. Studiowała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła również Podyplomowe Studia Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest autorką książki Architektura. Dzielnicy Uniwersyteckiej w Lublinie. Książka powstała jako poszerzona i przeredagowana wersja pracy magisterskiej napisanej pod kierunkiem prof. drą hab. Waldemara Baraniewskiego w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Została opublikowana w Wydawnictwie UMCS w Lublinie, upamiętniając jubileusz siedemdziesięciolecia powstania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Izy Michalewicz
Iza Michalewicz - laureatka nagrody Grand Press 2011 za Reportaż Roku Jolanta i ogień (opublikowany w „Dużym Formacie"). Dwukrotnie nominowana do tej nagrody w latach 2012 i 2013. Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia nominowało ją, również dwukrotnie, do nagrody Melchiorów w kategorii „Inspiracja Roku". W 2014 r. otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaż Zakochaj się w Warszawie (DF). Jest reporterką „Dużego Formatu". Współpracowała z wieloma tytułami prasowymi, m.in. z „Polityką", „Przekrojem", „Zwierciadłem". Była reporterką tygodnika „Newsweek" i magazynu reporterów dziennika „Polska The Times". Współautorka bestsellerowej biografii Violetty Villas - Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia. Autorka zbioru 24 reportaży pod tytułem Życie to za malo. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei. Książka ukazała się w 2014 r. nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.
O 17.00 w Czytelni Zbiorów Specjalnych odbyło się spotkanie autorskie Marii Wiernikowskiej.
Maria Wiernikowska - dziennikarka, reporterka. Karierę rozpoczęła w roku 1982 w Radio France International, jednocześnie współpracując z BBC. Po 1989 roku wróciła do Polski, wiążąc się z Polskim Radiem, potem Radiem Zet i Gazetą Wyborczą. Przez wiele lat była korespondentką Telewizji Polskiej. Relacjonowała konflikty zbrojne, m.in. w Afganistanie, na terenie byłej Jugosławii i w Czeczenii, a także klęski żywiołowe np. powódź tysiąclecia, która dotknęła Polskę w 1997 roku. Jest laureatką wielu nagród m.in. Kryształowego Zwierciadła, Wiktorów oraz nagrody im. Dariusza Fikusa. Autorka książek: Zwariowałam, czyli Widziałam w Klewkach, (Wyd. Rosner & Wspólnicy 2005), Oczy czarne, oczy niebieskie. Z drogi do Santiago de Compostela (Wydawnictwo Zwierciadło 2013) oraz Widziałam. Opowieści wojenne (Wydawnictwo Zwierciadło 2014).
14 czerwca (sobota) o godz. 12.00 w Czytelni Zbiorów Specjalnych odbyła się VII Lubelska Aukcja Antykwaryczna. Tegoroczny katalog Aukcji zawierał 474 pozycje (książki, czasopisma, dokumenty życia społecznego, pocztówki, ekslibrisy, grafiki).
Aukcję prowadził dr Grzegorz Figiel – Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych oraz Jacek Dekasiński (Dział Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów)