- Błąd
-
- DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=SELECT MAX(time) FROM jos_vvcounter_logs - DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_vvcounter_logs (time, visits, guests, members, bots) VALUES ( 1686008380, 15, 14, 0, 1 )
- DB function failed with error number 145
Noc Kultury 2014 - „Noc u Pana Hieronima”
- fotorelacja
„Noc u Pana Hieronima” to projekt zrealizowany po raz kolejny przez pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w czasie Lubelskiej Nocy Kultury. 7 czerwca 2014 r. Biblioteka otworzyła swoje podwoje na czas Nocy Kultury i zaprosiła do nocnego korzystania ze zbiorów, odwiedzania galerii wystawienniczych, udziału w spotkaniach z twórcami literatury i sztuk wizualnych, wysłuchania koncertów. Całonocne imprezy, Kawiarnia Jednej Nocy ”U Hieronima”, pięknie rozświetlony gmach Biblioteki jak co roku czekały na Lublinian i mieszkańców Lubelszczyzny oraz gości spoza naszego miasta i regionu. Od 17.00 do 1.00 dostępne były wszystkie agendy Biblioteki: Wypożyczalnia, Czytelnia Naukowa, Czytelnia Czasopism, Czytelnia Zbiorów Specjalnych, Czytelnia Internetowa, Informatorium, Księgarnia „U Hieronima”, galerie wystawiennicze. Jak co roku, na gości Nocy Kultury czekała także Kawiarnia Jednej Nocy "U Hieronima".
Od 17.00 na najmłodszych gości Nocy u Pana Hieronima czekały atrakcje przygotowane w Oddziale dla dzieci. Młodzi czytelnicy mogli posłuchać bajek, które czytała Alicja Barton. O 18.00 chętni spróbowali swoich sił w karaoke, zaś o 19.30 odbyły się warsztaty plastyczne pt. Tato, popłyńmy na wyspę, przygotowane i poprowadzone przez Małgorzatę Setnik (Dział Udostępniania).
Alicja Barton czytała najmłodszym swoje bajki
Małgorzata Setnik
O 18.00 w Czytelni Naukowej WBP odbyło się spotkanie autorskie Michała Ogórka – dziennikarza, felietonisty, satyryka i krytyka filmowego.
Michał Ogórek - urodzony w 1955 r. w Katowicach. Dziennikarz, felietonista, autor książek, krytyk filmowy i satyryk. Ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Śląskim. W latach 80-tych XX-wieku pisał w „Przeglądzie Technicznym”, a od 1989 r. jest stałym felietonistą „Gazety Wyborczej”. Od 2004 r. związany z kanałem telewizyjnym Kino Polska, gdzie komentował kroniki filmowe z czasów PRL. Współpracuje z Polskim Radiem. Autor książek: Przewodnik po Polsce (Petit, 1991), Polska między wierszami (Petit, 1993), Pierwsze czytanki. Mister O’Goreck (Petit, 1994), Najlepszy ogórek, czyli kalendarz na każdy rok (Znak, 2005), Poczet królów polskich (Grobla, 2007), Urok lat minionych (Muza, 2007), Kiełbasa i sznurek (współautor Jerzy Bralczyk, Agora, 2012), Z prądem i pod prąd. Ostatnia dekada PRL-u (Carta Blanca, 2012), Polska Ogórkowa. Podręcznik dla wszystkich klas (Agora, 2014).
Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki.
W spotkaniu udział wzięli m.in.; Andrzej Adamczuk – Zastępca Dyrektora WBP
ds. Administracyjnych oraz Andrzej Zdunek – Prezes Towarzystwa Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego
Spotkanie prowadziła Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji)
O 19.00 oraz 21.00 w Czytelni Zbiorów Specjalnych odbyły się Pokazy zbiorów specjalnych Biblioteki. Zaprezentowano najcenniejsze inkunabuły i starodruki, kartografię, dokumenty życia społecznego, grafiki, ekslibrisy. Pokazy przygotowały: Anna Oleszek i Katarzyna Podkowińska (Dział Zbiorów Specjalnych).
Katarzyna Podkowińska
Anna Oleszek
O 18.30 w Galerii WBP odbył się wernisaż wystawy „Akt w polskiej fotografii” – wystawa ze zbiorów Jerzego Piątka. Na wystawie można obejrzeć 160 prac 80 najwybitniejszych polskich artystów fotografików z ostatnich kilkudziesięciu lat, wśród nich fotografie m.in. Zdzisława Beksińskiego, Jana Berdaka, Zdzisława Dadosa, Witolda Dederko, Jerzego Dorysa, Eugeniusza Hanemana, Edwarda Hartwiga, Zbigniewa Łagockiego, Pawła Pierścińskiego, Tadeusza Rolke.
Gości wernisażu przywitał dr Grzegorz Figiel – Zastępca Dyrektora WBP ds. Merytorycznych
O ekspozycji opowiedział Jerzy Piątek – fotograf, właściciel kolekcji
Ekspozycję zwiedził także gość Nocy u Pana Hieronima – Michał Ogórek
O 20.30 w Galerii WBP odbył się koncert Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Alicji Kowalczyk.
O 22.00 w Galerii WBP rozpoczął się koncert akordeonistów. Wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie uczący się pod kierunkiem prof. dr hab. Elwiry Śliwkiewicz-Cisak.
Na koncercie obecna była Zofia Ciuruś – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego…
…oraz Grzegorz Figiel – Zastępca Dyrektora WBP ds. Merytorycznych
O 19.00 na placu przed gmachem Biblioteki odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Borzechowa. Powstała w 2007 roku orkiestra, do której należą dzieci i młodzież z terenu gminy Borzechów kontynuuje tradycje Strażackiej Orkiestry Dętej, która działała w Borzechowie przez ponad 50 lat.
W czasie Nocy u Pana Hieronima można było obejrzeć także wystawę fotografii z lat 1871-1992 ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie DZIECI W OBIEKTYWIE. Wystawę przygotował Dział Zbiorów Specjalnych.
Przez całą noc czynna była Kawiarnia Jednej Nocy u Hieronima.
Dziękujemy wszystkim gościom, którzy odwiedzili nas w czasie Nocy u Pana Hieronima i zapraszamy za rok!
Fot. Lidia Głębicka, Dorota Mościbrodzka, Grzegorz Winnicki, Paweł D. Znamierowski