- Błąd
-
- DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=SELECT MAX(time) FROM jos_vvcounter_logs - DB function failed with error number 145
Table './joomla15_archiwum/jos_vvcounter_logs' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_vvcounter_logs (time, visits, guests, members, bots) VALUES ( 1686010837, 20, 20, 0, 0 )
- DB function failed with error number 145
Noc Kultury w Lublinie – „Noc u Pana Hieronima”
już po raz siódmy!
8/9 czerwca 2013
Tegoroczna Noc Kultury w Lublinie przebiegała pod hasłem
„POCZUJ ENERGIE MIASTA”.
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie
wydarzenia przygotowane z tej okazji rozpoczęły się o godz. 17.00.
Pod hasłem „Nocą się zaczyna czytanie u Hieronima” odbyło się uroczyste otwarcie Oddziału dla Dzieci. Młodzi czytelnicy wzięli udział w wieczornym czytaniu bajek, edukacyjnych prezentacjach multimedialnych, grach i zabawach plastycznych, a po Bibliotece oprowadziły gości postacie z bajek.
Powitanie gości: Zofia Ciuruś – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego oraz dr Grzegorz Figiel – Zastępca Dyrektora WBP ds. Merytorycznych
Uroczyste przecięcie wstęgi
Najmłodsi czytelnicy zwiedzali Bibliotekę. Nie zabrakło pokazów Zbiorów Specjalnych, które przygotowały Anna Oleszek i Elżbieta Podkańska
O godz. 18.00 w Czytelni Naukowej WBP odbyło się spotkanie autorskie Pawła Smoleńskiego. Spotkanie pod hasłem „Dobre książki i kawa” zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego i Dyskusyjny Klub Książki.
Paweł Smoleński (ur. 1959) - reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Opublikował m.in.: A na hucie strajk… (1988), Pokolenie kryzysu (1989), Szermierze Okrągłego Stołu. Zwątpienia i nadzieje (1989), "Gazeta Wyborcza" — lustro demokracji (1991), Opowieści amerykańskie (1997), Salon Patriotów (1994), Pochówek dla rezuna (2001, 2011), Irak. Piekło w raju (2004, 2012), Izrael już nie frunie (2006, 2007, 2011), Powiatowa rewolucja moralna (2009), Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (2010), Bałagan. Alfabet izraelski (2012), Arab strzela, Żyd się cieszy (2012). Publikował w paryskiej "Kulturze". Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 roku otrzymał także Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie. Mieszka w Warszawie.
Spotkanie prowadziła Ewa Hadrian
Paweł Smoleński
O 19.00 w Galerii WBP odbył się koncert Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Alicji Kowalczyk.
Społeczne Ognisko Baletowe od 1956 roku zajmuje się promocją tańca artystycznego wśród dzieci i młodzieży Lublina. Przez 9 lat nauki uczniowie Ogniska poznają tajniki różnych technik tanecznych od klasyki po taniec współczesny, różne formy i rodzaje tańca , zagadnienia z zakresu rytmiki i audycji muzycznych oraz historię tańca.
Społeczne Ognisko Baletowe współpracuje z profesjonalnymi pedagogami tańca z Polski, Belgii, Białorusi i Ukrainy. Razem z uczniami gościnnie występują profesjonalni tancerze scen baletowych z Polski i zagranicy, m.in. z Teatru Wielkiego Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie. Uczniowie Ogniska wielokrotnie reprezentowali Polskę i Lublin na scenach Europy, m. in. w Belgii, Czechach, Danii, Niemczech i Ukrainie. Od 1995 roku Społeczne Ognisko Baletowe jest organizatorem Międzynarodowych Spotkań Baletowych z udziałem młodych tancerzy z Europy.
Działalność Ogniska to również wkład wychowawczy w kształtowanie osobowości, wrażliwości i ogólnej kultury młodych adeptów sztuki tanecznej.
Program:
Taniec elfów - muz. F. Mendelssohn-Bartholdy; Wariacja męska z baletu Giselle – muz. A. Adam; Girl - muz. The Beatles; Wiatr – muz. B. Poledouris; Taniec rosyjski – muz. ludowa; Taniec ukraiński - muz. ludowa; Cztery gracje – muz. A. Mozart; Cztery pory roku – muz. A. Vivaldi; Taniec białoruski – muz. ludowa
Gości koncertu przywitała Alicja Kowalczyk – Dyrektor i Kierownik Artystyczny Społecznego Ogniska Baletowego
Zofia Ciuruś – Dyrektor WBP im. H. Łopacińskiego podziękowała młodym artystom za koncert
O 19.30 w Czytelni Naukowej WBP odbył się koncert „Śpiewamy poetów”. Wystąpił zespół poetycki w składzie: Marcin Daniel Kowalczyk – gitara, śpiew, Lechosław Tarkowski – kontrabas, Paweł Tarkowski – gitara.
Marcin Daniel Kowalczyk - kompozytor, wokalista, gitarzysta, poeta. Od 1997 roku był członkiem zespołu DEDLI SWIM. Po rozwiązaniu zespołu w roku 2010 stworzył nowy zespół poetycki z Andrzejem Chodackim i Lechosławem Tarkowskim. Autor tomów wierszy: Zmagania ze słowem (2010), Papierowe ściany (2011), Aria rozkołysanej nocy (2013).
Koncert prowadziła Urszula Gierszon
Marcin Daniel Kowalczyk, Lechosław Tarkowski i Paweł Tarkowski
O 20.30 w Galerii WBP odbył się koncert „Korowód talentów” zorganizowany przez Stowarzyszenie „W stronę Sztuki”.
Koncerty z cyklu „Korowód Talentów”, organizowane są w ramach Nocy Kultury przez Stowarzyszenie W STRONĘ SZTUKI od 2008 roku. Koncert, prezentowany w tegoro-czną Noc Kultury, ma na celu zaprezentowanie publiczności Lublina wybitnie uzdolnionego kompozytorsko Piotra Zabielskiego.
Piotr Zabielski – absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie kontrabasu Dariusza Waćkowskiego. Kompozytor, dyrygent, aranżer, kontrabasista. Skomponowane dotychczas utwory to: I Symfonia F-dur, Kwartet kontrabasowy, Fragmenty Suity „Baśnie” na recytatora i orkiestrę symfoniczną, Suita kolędowa oraz aranżacje: Johann Geissel - Koncert kontrabasowy, Artie Shaw - Koncert klarnetowy, John Peterson - kantata Pierwsza kolęda i inne utwory o charakterze muzyki filmowej i rozrywkowej. Jest założycielem Kwartetu Smyczkowego oraz Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej.
Młodzieżowa Orkiestra Kameralna założona w 2011 r. przez Piotra Zabielskiego. Pierwszy samodzielny koncert orkiestry odbył się 22 grudnia 2011 roku - muzycy wykonali wtedy Suitę kolędową Piotra Zabielskiego. W swoim programie orkiestra ma: Pierwszą kolędę Johna Petersona, Suitę muzyki filmowej, na którą składają się kompozycje Johna Wiliamsa, Alana Silvestriego, Williama Alwyna oraz inne utwory muzyki poważnej i rozrywkowej - wszystkie w aranżacji Piotra Zabielskiego. Skład orkiestry dobierany jest zawsze do wykonywanego programu. Obecnie orkiestra składa się z około 40 utalentowanych młodych muzyków z lubelskich szkół muzycznych. Dotychczas Orkiestra współpracowała z Chórem Gminy Kurów, chórem Jubilaeum, zespołem wokalnym Immo Pectore ze Świdnika, dyrygentami: Bogdanem Lipińskim, Anną Lipińską, Tomaszem Orkiszewskim.
Kwartet Smyczkowy w składzie Ewelina Misztal (I skrzypce), Ewelina Kiszczak (II skrzypce), Katarzyna Szalak (altówka) i Piotr Zabielski (Kontrabas). Kwartet koncertuje z popularnymi dziełami muzyki kameralnej (W. A. Mozart, J. S. Bach, E. Grieg) oraz innymi utworami w aranżacji Piotra Zabielskiego.
Program:
Piotr Zabielski – Kwartet kontrabasowy w transkrypcji na kwartet smyczkowy
Piotr Zabielski – Sinfonietta na kwartet smyczkowy
Kwartet Smyczkowy w składzie:
Ewelina Misztal (I skrzypce), Ewelina Kiszczak (II skrzypce), Katarzyna Szalak (altówka) i Piotr Zabielski (kontrabas)
Piotr Zabielski – Trio in F
Trio stroikowe w składzie:
Michał Żurawski – obój, Patryk Kusz – klarnet, Mikołaj Kuta – fagot
Piotr Zabielski – „Dziewczynka z zapałkami” i „Kot w butach” z suity „Baśnie” na recytatora i orkiestrę
Młodzieżowa Orkiestra Kameralna
Recytacje: Artur Kalicki. Dyrygent: Piotr Zabielski
Gości koncertu przywitała Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji WBP)
Kwartet smyczkowy
Trio stroikowe
Artur Kalicki
Piotr Zabielski i Młodzieżowa Orkiestra Kameralna
O 22.00 w Galerii WBP odbył się koncert hymnów i pieśni cerkiewnych w wykonaniu Chóru Katedry Prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie pod dyrekcją Andrzeja Boubleja.
W Czytelni Zbiorów Specjalnych odbyły się pokazy pod hasłem „Nocne spotkania z dawną książką”. Zaprezentowano interesujące i cenne publikacje i dokumenty, będące w posiadaniu Biblioteki – inkunabuły, starodruki, kartografię, rękopisy, dokumenty życia społecznego, pocztówki, fotografie, grafiki.
Przed gmachem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej odbył się performance „Lublin Hula w Jazzie".
„Lublin Hula w Jazzie" to performance hula hop w rytmach polskiego jazzu rozrywkowego. Jest połączeniem przyjemności płynącej z kręcenia hula ze spotkaniem ze znajomymi, a także poznawaniem nowych osób, które zechcą się przyłączyć do wspólnego kręcenia. Jednocześnie jest sposobem na przywrócenie jazzowi jego ludycznej funkcji, odczarowanie jego „ekskluzywności”. Jest swoistym teatrem ulicznym wciągającym odbiorców swoją radosną naturą.
Lublin Hula - nieformalna kobieca grupa kręcących wspólnie hula hop od kilku miesięcy, skupiona wokół pomysłodawczyni Kasi Sierżant.
Opracowanie muzyczne - Słabi Prezenterzy - dj-ski kolektyw z Lublina. Swoje sety najczęściej budują wokół skojarzeń z nazwą imprezy. Kiedy nie chce im się nic wymyślać, prezentują … najsłabsze kawałki.
Wszystkim Gościom tegorocznej „Nocy u Pana Hieronima”
dziękujemy za obecność, aktywny udział w naszych imprezach
i życzliwe słowa kierowane pod adresem organizatorów
– Dyrekcji i Pracowników Biblioteki.
Zapraszamy za rok!
Fot. Dorota Mościbrodzka, Jarosław Tomasik i Paweł D. Znamierowski