Link - profil WBP na Facebook.com Link - Biuletyn Informacji Publicznej

Start Archiwum Wystawy 2018 Wystawa “W drodze do Niepodległości” w Bibliotece

Wystawa “W drodze do Niepodległości” w Bibliotece

 

Wystawa ''W drodze do Niepodległości''

 

 

Wystawa ''W drodze do Niepodległości''Od 22 do 29 czerwca br. w AutorskiejGaleriiHol Biblioteki prezentujemy wystawę “W drodze do Niepodległości”, przygotowaną przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Akt Nowych, Bank Pocztowy S.A. i PERN S.A.

Wystawa jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Celem Programu Wieloletniego „Niepodległa” jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym, radosnym świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości.

Wystawa ''W drodze do Niepodległości''Wystawa jest prezentowa głównie w szkołach na terenie całej Polski. Z uwagi na cykl wykładów "Lublin - Lubelszczyzna. Drogi do Niepodległości", które realizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie,  od 22 do 29 czerwca br. ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w siedzibie WBP w godzinach pracy Biblioteki. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Wystawa ''W drodze do Niepodległości''Bogato ilustrowana zdjęciami z  zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego wystawa została stworzona na bazie kalendarium wydarzeń istotnych dla odzyskania niepodległości oraz budowania II Rzeczypospolitej Polskiej. 30 tablic opisuje wydarzenia począwszy od formowania się legionów w 1914 r., aż po reformę Grabskiego, która w 1924 roku wprowadziła polski złoty, jako jedyną obowiązującą walutę w Polsce. Tablice, ilustrowane zdjęciami z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego i skanami dokumentów pochodzącymi z zasobu Archiwum Akt Nowych, pozwalają przyswoić wiedzę na temat formowania się granic i rozwoju państwa polskiego, zaś porządek chronologiczny ukazanych wydarzeń w przystępny sposób obrazuje drogę powrotu Polski na mapę Europy po latach zaborów.

Więcej informacji o projekcie: www.dlaniepodleglej.pl

 

 Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości'' Wystawa ''W drodze do Niepodległości''

Fot. D. MościbrodzkaM. Tomasik