Laureatka Nagrody im. Anny Platto 2018

8 sierpnia 2018 roku w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego wręczono już po raz 24. Nagrodę im. Anny Platto.

Uroczystość honorowym patronatem objął Sławomir Sosnowski Marszałek Województwa Lubelskiego. Organizatorami uroczystości byli: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie oraz Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego. Fundatorką Nagrody każdego roku jest Mirosława Platto.

Laureatką XXIV edycji Nagrody im. Anny Platto została Marta Frączek – Biblioteka u Kazimierza. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Kazimierza Zielińskiego w Modliborzycach, powiat janowski

fot.Dorota J. Mościbrodzka

Nagrodę wręczyli Mirosława Platto – Siostra Patronki, dr Zdzisław Bieleń – Pomysłodawca Nagrody, emerytowany Dyrektor ds. Merytorycznych WBP im. H. Łopacińskiego, Tadeusz Sławecki – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego.

Nominowane do Nagrody były także

Katarzyna Karwan – Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie (pow. biłgorajski)

Agnieszka Piłat – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bełżycach (pow. lubelski)

Elżbieta Stankiewicz – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Zamość z/s w Morem (pow. zamojski)

IDEA NAGRODY

fot.Dorota J. Mościbrodzka

Nagroda im. Anny Platto jest przyznawana 8 sierpnia – w dniu urodzin Patronki, corocznie od 1995 roku – pracownikom bibliotek publicznych z województwa lubelskiego wyróżniającym się w popularyzacji literatury dziecięco-młodzieżowej oraz nowatorskich form pracy z młodymi czytelnikami.

ANNA PLATTO

Anna Platto (8 VIII 1944-15 III 1995) była absolwentką filologii polskiej UMCS, kustoszem, instruktorem-metodykiem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, wykładowcą w Studium Bibliotekarskim. Była znawczynią literatury pięknej, a szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. Wypracowała nowoczesny model bibliotek dziecięcych, łączących znajomość książki z formami jej upowszechniania. Zajmowała się ich organizacją, profilowaniem działalności, doradztwem metodycznym. Posiadała dar integrowania ludzi. Zawsze spieszyła innym z pomocą. Była niezwykle skromna, pogodna, otwarta na drugiego człowieka.