Start

Z radością informujemy, iż Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie rozstrzygnął konkurs na Lubelskiego Bibliotekarza Roku 2017.

Do konkursu zgłoszonych zostało pięć kandydatur

Jolanta Janiec - Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie

Anna Miszczak – Chełmska Biblioteki Publiczna im Marii Pauliny

Orsetti  w Chełmie

Ewa Szabat – Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy

Zenobia Trójczak – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

im. Kazimierza Zielińskiego w Modliborzycach

Danuta Zwolińska – Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki

Zamoyskiego w   Zamościu

Tytuł

Lubelski Bibliotekarz Roku 2017

Zarząd Okręgu SBP w Lublinie przyznał

Jolancie Janiec

Serdecznie gratulujemy!!

Jolanta Janiec

(…)

Jest bibliotekarzem, trenerem, animatorem kultury, pedagogiem. Od 24 lat pracuje w zawodzie bibliotekarza. Obecnie jest kierownikiem Działu Udostępniania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie. Jest absolwentką studiów pedagogicznych oraz animacji kultury. Ukończyła wiele kursów trenerskich i liderskich podnoszących umiejętności w pracy z różnymi grupami wiekowymi od najmłodszych po seniorów. Koordynuje Dyskusyjne Kluby Książki dla dorosłych i dla dzieci “Lekturynki”. Jolanta Janiec jest inicjatorką akcji 24godzinny Maraton Czytania, na którą otrzymała grant z Instytutu Książki. Prowadzi również zajęcia dla seniorów. Jest również pomysłodawczynią i koordynatorką nieformalnej grupy młodych pOBUDZENI, od 3 lat działającej przy MBP w Hrubieszowie. Jest to grupa rozwojowa, stawiająca na zmianę w sobie, a poprzez rozwój kompetencji i działania, wprowadzająca zmianę w swoim otoczeniu. W ostatnim roku z samymi pOBUDZONYMI kandydatka przeprowadziła ok. 49 spotkań na zasadzie ćwiczeniówek debat, przygotowania do wspólnych akcji, warsztatów. Przeprowadziła też warsztaty rozwojowe z budowania zespołu, planowania strategicznego, liderstwa i ukierunkowania na cel.

Zdobytą wiedzę chętnie przekazuje bibliotekarzom z innych placówek. Jest często zapraszana w charakterze trenerki na szkolenia przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz biblioteki powiatowe województwa lubelskiego. W 2017 r. przeprowadziła m.in. warsztaty kreatywnego pisania tekstów metodą Loesje dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki województwa lubelskiego na zlecenie WBP w Lublinie oraz na zjeździe Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Przeprowadziła także szkolenie „Asertywność i praca z trudnym użytkownikiem” w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku. Bibliotekarze województwa lubelskiego bardzo cenią sobie te zajęcia podkreślając ich profesjonalizm i nowatorskie formy, a pozyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystują w codziennej pracy w swojej społeczności lokalnej. Była współorganizatorką w 2017 roku ogólnopolskiego zjazdu bibliotekarzy na Lubelszczyźnie BiblioLab. Jolanta Janiec aktywnie zaangażowała się w opracowanie koncepcji i pozyskanie środków na modernizację budynku, w którym planowana jest nowa siedziba hrubieszowskiej Biblioteki. Na zaproszenie Instytutu Książki odwiedziła najciekawsze i najlepiej funkcjonujące biblioteki w Republice Czeskiej w ramach seminarium „Biblioteka Nowa w drodze”.

Także na arenie ogólnopolskiej działalność Jolanty Janiec jest doceniana. W 2017 r. prowadziła m.in. debatę „Narodowy Coaching – jak rozwinąć skrzydła polski lokalnej” w Lubaczowie oraz szkolenie dla bibliotekarzy w MBP w Krośnie.

O swojej działalności szeroko informuje media lokalne oraz wzbudza zainteresowanie ogólnopolskich. Przykładami są artykuły „Wszyscy możemy być Loesje” w ogólnopolskim czasopiśmie dla młodzieży „Cogito” i artykuł „Hrubieszów nie blefuje. Zesłanie pokerzysty” na łamach „Newsweek Polska” oraz wypowiedzi w „Panoramie Lubelskiej” i na antenie „Radia Lublin”.

Wręczenie Nagrody nastąpi w czasie XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 15 maja 2018 r., podczas VIII Lubelskiego Forum Bibliotekarzy, w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

Lubelski Bibliotekarz Roku 2017 to pierwszy etap ogólnopolskiego konkursu Bibliotekarz Roku 2017.

Zachęcamy do głosowania na naszą laureatkę w ogólnopolskim etapie konkursu na Bibliotekarza Roku 2017 na portalu www.sbp.pl w dniach 11 kwietnia - 6 maja 2018 r.

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość