Start

 

Ogłaszamy rozpoczęcie X edycji konkursu Bibliotekarz Roku 2019.


W I etapie wybieramy Lubelskiego Bibliotekarza Roku 2019, którego uhonorujemy 11 maja 2020 r., w WBP im. H. Łopacińskiego, podczas X Lubelskiego Forum Bibliotekarzy.


„Celem Konkursu jest zaprezentowanie w ogólnopolskim środowisku bibliotekarskim oraz wśród szerokiej publiczności tych pracowników bibliotek, którzy w całym roku 2019 wyróżnili się ponadstandardowymi osiągnięciami zasługując na wysoką ocenę i popularyzację swoich dokonań. To dzięki ich kreatywności, wiedzy i zaangażowaniu biblioteki zmieniają się, coraz lepiej zaspokajają potrzeby czytelników, modernizują lokale i wyposażenie, umiejętnie wykorzystują nowe technologie, tworzą nowoczesne serwisy informacyjne i dokumentacyjne, cyfrowe biblioteki i lokalne archiwa cyfrowe, a jednocześnie dbają o dziedzictwo i stwarzają warunki do różnorodnej społecznej aktywności.”


Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska
Przewodnicząca
ZG SBP w Warszawie

 

Doceńmy codzienną i oddaną pracę, zaangażowanie bibliotekarzy, naszych Koleżanek i Kolegów - zgłośmy ich, dajmy im szansę pokazania się na Lubelskim Forum Bibliotekarzy. Nominacja jest promocją nie tylko działalności zgłoszonej osoby ale także Biblioteki.
Nasze koleżanki z poprzednich edycji: Małgorzata Zińczuk, Karolina Suska, Jolanta Janiec zajęły II lokatę w konkursie ogólnopolskim. To niesamowita okazja do promocji, a także prestiż i duma dla lubelskiego bibliotekarstwa.

 
Czekamy na zgłoszenia!!!


Prosimy o zgłoszenia do 28 lutego 2020 roku!


Tryb zgłaszania, kryteria, wszelkie informacje w dokumentach poniżej:

Formularz zgłoszenia kandydata

Oświadczenie kandydata

Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku

Regulamin konkursu

Harmonogram konkursu


W razie pytań zachęcamy do kontaktu:
Joanna Chapska – 81 528 74 22
Paweł Kordybacha - 81 528 74 21


Zgłoszenia:
- w formie elektronicznej - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
- w formie papierowej

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego
ul. Narutowicza 4
20-950 Lublin
Dział Instrukcyjno-Metodyczny z dopiskiem Bibliotekarz Roku

 

Z wielką radością informujemy, że Pani Wioletta Wójtowicz-Wicińska z Biblioteki Publicznej Gminy Hańsk została nominowana do tytułu Osobowość Roku 2019

Pani Wioletta Wójtowicz-Wicińska została nominowana w kategorii Działalność społeczna i charytatywnaza pracę społeczną na rzecz kobiet wiejskich w środowisku lokalnym.

Pani Wioletta w 2015 została wyróżniona tytułem Lubelskiego Bibliotekarza Roku  W 2014 roku była nominowana do Nagrody im. Anny Platto. Jest członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

 

 

 

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej Koleżanki Irminy Padzińskiej, wieloletniego pracownika Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, członka Akademickiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie, przez wiele kadencji członka Zarządu AK SBP i Sekcji Bibliotek Naukowych SBP.

Irmina Padzińska była osobą wyjątkową, pełną energii i radości, zawsze otwartą na potrzeby drugiego człowieka, Bibliotekarzem z powołania.

Irminko, będzie nam Ciebie bardzo brakować!


Zarząd i Członkowie

Akademickiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie

 

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
wzystkim członkom i sympatykom
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
życzy
Zarząd Okręgu i Oddziału SBP w Lublinie

 

28 października 2019r. w Czytelni Ogólnej Biblioteki UMCS odbył się wykład "Biblioteka w Hangzhou platformą współpracy bibliotek Europy Środkowo-Wschodniej i Chin", który wygłosiła Joanna Chapska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, przewodnicząca Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie.
Pani Joanna Chapska podzieliła się również swoim doświadczeniem związanym z działalnością w International Federation of Library Associations and Institutions i obecnością na światowych kongresach IFLA.
 

fot. Lidia M. Jarska

 

W dniu 7 października 2019 roku w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się inauguracyjne posiedzenie Krajowej Rady Bibliotecznej kadencji 2019–2024, powołanej 1 października przez wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego profesora Piotra Glińskiego.

Informujemy, że przewodniczaca Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lubline Joanna Chapska została powołana do zespołu roboczego ds. wydawania opinii w sprawie połączenia bibliotek z innymi instytucjami kultury.

Więcej informacji na stronie Biblioteki Narodowej

 

W dniu 8 sierpnia 2019 roku w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbyła się Gala 25. edycji Nagrody im. Anny Platto.

Nagroda jest przyznawana pracownikom bibliotek publicznych województwa lubelskiego wyróżniającym się w popularyzacji literatury dziecięco-młodzieżowej oraz realizacji nowatorskich form pracy z młodymi czytelnikami.

Uroczystość Honorowym Patronatem objął Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego, dr Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin, Joanna Pasztelaniec-Jarzyńska Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie. Patronatu medialnego użyczył portal internetowy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich sbp.pl.

Galę 25. edycji Nagrody im. Anny Platto zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie, Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

 

Nominowane do nagrody:

• Jolanta Zając z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku

• Agnieszka Piłat z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach, powiat lubelski

• Hanna Ostrowska z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim, wchodzącej w skład Opolskiego Centrum Kultury

• Magdalena Marzec z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol, powiat biłgorajski

 

 

Laureatką Nagrody im. Anny Platto w 2019r.

została

Jolanta Zając

z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku

 

 

Zapraszamy do obejrzenia szczegółowej fotoleracji z Gali 25. edycji Nagrody im. Anny Platto na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

 

Fot. Dorota Julianna Mościbrodzka

Uroczystości towarzyszyła wystawa „Mój świat”. Ogrody i Pejzaże Bazylego Albiczuka ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

 

Elżbiecie Stefańczyk

wieloletniej Przewodniczącej Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie

Członkini Rady Naukowo-Programowej
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

wyrazy głębokiego współczucia
z powodu śmierci

Męża

składa

Zarząd Okręgu

Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie

 

IX Lubelskie Forum Bibliotekarzy odbyło się 15 maja 2019 r. w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie

 

 

Organizatorami IX Lubelskiego Forum Bibliotekarzy byli: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie; Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie; Akademickie Koło SBP w Lublinie; Sekcja Bibliotek Naukowych SBP Oddział Lublin; Sekcja Bibliotek Publicznych przy Zarządzie Głównym SBP w Warszawie

 

IXLubelskie Forum Bibliotekarzy zostało zorganizowane podczas XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, którego hasło promujące XVI edycję Tygodnia Bibliotek brzmiało #biblioteka. Tegoroczne hasło wybrane przez ZG SBP zostało zaproponowane przez Okręg Lubelski SBP. Autorem plakatu Tygodnia Bibliotek jest Paweł Kasperek współpracujący z Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną im. Anny Kamieńskiej w Świdniku

 

 

Licznie zgromadzonych gości powitał Tadeusz Sławecki Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

 

 

IX Lubelskie Forum Bibliotekarzy prowadzili: Joanna Chapska Przewodnicząca Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie i Artur Borzęcki Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie, sekretarz Zarządu Okręgu SBP w Lublinie

 

 

Od lewej dr Grzegorz Figiel Zastępca Dyrektora WBP, Tadeusz Sławecki Dyrektor WBP, Zbigniew Wojciechowski Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Andrzej Miskur z Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Pascal Calarco Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Windsor (Kanada)

 

 

Podczas Forum wręczona została nagroda dla Lubelskiego Bibliotekarza Roku 2018. Konkurs został zainicjonowany w 2011 roku przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Nominowane do nagrody Lubelski Bibliotekarz Roku 2018 w towarzystwie gości honorowych i gospodarzy Forum

 

 

Laureatką konkursu Lubelski Bibliotekarz Roku 2018 została Ewa Matczuk z Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

 

 

 

Ewa Matczuk Lubelski Bibliotekarz Roku 2018 została uhonorowana

…statuetką przez Zarząd Okręgu SBP w Lublinie.

Statuetkę wręczyła Joanna Chapska Przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Lublinie

 

 

….Nagrodą Kulturalną przez Jarosława Stawiarskiego Marszałka Województwa Lubelskiego.

Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego wręczył Zbigniew Wojciechowski Członek Zarządu Województwa Lubelskiego

 

 

…Nagrodą okolicznościową przez dra Krzysztofa Żuka Prezydenta Miasta Lublin

Nagrodę Okolicznościową Prezydenta Miasta Lublin wręczył Tadeusz Sławecki Dyrektor WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie

 

 

Gratulacje Laureatce złożyli Pascal Calarco Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Windsor…

 

 

dr hab. Anita Has-Tokarz z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie…

 

 

dr Anastazja Śniechowska-Karpińska Zastępca Dyrektora Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

 

 

W kolejnej części uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień zaproszonych gości.

Dr Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosiła wykład Czytelnik jako publiczność. Wczoraj i dziś.

 

 

Jak dobrze sprzedać usługi biblioteczne radził Marcin Osman biznesmen, trener i doradca.

 

 

IX Lubelskie Forum Bibliotekarzy wzbudziło duże zainteresowanie wśród bibliotekarzy

 

 

….i mediów

 

 

Dekoracje kwiatowe zostały przygotowane przez Zbigniewa Dziwulskiego z kwiaciarni Grasz w Zielone

 

 

Fot. Grzegorz Winnicki, WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie

 

 

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość